Protmed

ProtezA TymczasowA PODUDZIA

Refundacja NFZ
Kod NFZ: B.004
Limit refundacji NFZ:
900 ZŁ
Okres użytkowania: Jednorazowo, przed zaopatrzeniem w protezę ostateczną
⇒ Dojeżdżamy do domu pacjenta w celu pobrania miary na protezę tymczasową
⇒ Wykonujemy protezy tymczasowe na państwową refundację
⇒ Pomagamy w pozyskaniu dofinansowania do protezy
⇒ Dysponujemy ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji protez

Proteza tymczasowa podudzia – produkcja

 

Protezy tymczasowe zalecane są jako pierwsza proteza dla osoby amputowanej. Służą do nauki chodzenia, zapobiegania przykurczom, formowania i hartowania kikuta oraz jako przygotowanie do docelowego protezowania w protezę stałą. W okresie pierwszych sześciu miesięcy po amputacji bardzo możliwe są zmiany obwodowe kikuta (opuchlizna pooperacyjna). Na skutek ruchu kikut zaczyna chudnąć, opuchlizna ustępuje, przez co tworzy się luz w leju protezy. Jest to proces całkowicie naturalny, po pewnym okresie użytkowania protezy kikut jest zbyt chudy, i nie trzyma się w leju (luzy w leju uzupełniamy pończochami kikutowymi). Kiedy proces zmian obwodowych kikuta się ustabilizuje, wykonuje się stałą protezę modularną.

Przy wypisie ze szpitala po amputacji, lekarz prowadzący powinien wypisać osobie amputowanej wnioski NFZ na protezę tymczasową, pończochy kikutowe oraz balkonik do nauki chodzenia, kule oraz opcjonalnie wózek inwalidzki.

Proteza tymczasowa uda składa się z następujących modułów:

 

1. Lej protezowy

Lej jest miejscem połączenia kikuta z protezą. Odpowiednio dopasowany kształt i  forma oraz właściwie dobrany system są kluczem do osiągnięcia optymalnej funkcjonalności w życiu codziennym oraz wykorzystania w pełni pozostałych elementów protezy. Jego wykonanie i właściwy dobór mają kluczowy wpływ na komfort chodzenia i użytkowania protezy! Wykonanie leja protezowego najlepiej jest zlecić protetykowi z długoletnim doświadczeniem. W naszej firmie osobą odpowiedzialną za wykonywanie lejów jest Kazimierz Szwajdych – protetyk z ponad 30-to letnim doświadczeniem.

Lej protezowy podudzia tworzymy na podstawie miary gipsowej, centymetrowej oraz badania palpacyjnego. Z uzyskanego negatywu gipsowego, wytwarzamy pozytyw gipsowy, który poddajemy odpowiedniej obróbce, bardzo ważną czynnością jest wykonanie w odpowiednich miejsc odciążenia i dociążenia leja protezowego do ciała.

Taki gipsowy odpowiednio przygotowany odlew służy nam do wykonania leja protezowego z żywicy akrylowej bądź epoksydowej.

Przy protezie tymczasowej do leja używamy pończoch kikutowych, poprawiających komfort użytkowania oraz uzupełniających luzy w leju tworzących się na skutek zmian obwodowych.

 

2. Stopa protezowa

Niezwykle ważny element protezy, od którego zależy mobilność i jakość poruszania się pacjenta. W protezie tymczasowej stosuje się podstawową stopę typu SACH.

 

3. Elementy łączące

Adaptery łączące ze sobą moduły.

 

Przygotowaliśmy poradnik dla osób amputowanych, przygotowujących się do pierwszego oprotezowania dostępny pod tym linkiem:  http://www.protmed.com/wp-content/uploads/2014/10/poradnik.pdf

Protmed

zdjęcia naszych protez