Protmed

ProtezA TymczasowA UDA

Refundacja NFZ
Kod NFZ: C.012
Limit refundacji NFZ:
1600 ZŁ
Okres użytkowania: Jednorazowo przed zaopatrzeniem w protezę ostateczną
⇒ Dojeżdżamy do domu pacjenta w celu pobrania miary na protezę tymczasową
⇒ Wykonujemy protezy tymczasowe na państwową refundację
⇒ Pomagamy w pozyskaniu dofinansowania do protezy
⇒ Dysponujemy ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji protez

Proteza tymczasowa uda – produkcja

 

Protezy tymczasowe są najczęściej pierwszą protezą osoby amputowanej. Ten rodzaj protez wykorzystywany jest nie tylko nauki chodzenia oraz formowania i hartownia kikuta, ale także jako przygotowanie do docelowego protezowania w protezę stałą. Protezy tymczasowe stosowane są w pierwszych sześciu miesiącach po amputacji, kiedy obwód kikuta może ulec zmianie. Zmiany obwodu kikuta powodowane są ustąpieniem opuchlizny pooperacyjnej oraz chudnięciem kikuta na skutek ruchu i są procesem całkowicie naturalnym. Z tego powodu lej protezy z czasem staje się zbyt luźny, a kikut nie trzyma się w leju. W momencie ustabilizowania się zmian obwodowych kikuta, możemy rozpocząć używanie stałej protezy modularnej.

Proteza tymczasowa uda składa się z następujących modułów:

 

1. Lej protezowy

Lej jest miejscem połączenia kikuta z protezą. Odpowiednio dopasowany kształt i  forma oraz właściwie dobrany system są kluczem do osiągnięcia optymalnej funkcjonalności w życiu codziennym oraz wykorzystania w pełni pozostałych elementów protezy. Jego wykonanie i właściwy dobór mają kluczowy wpływ na komfort chodzenia i użytkowania protezy.

Lej protezowy uda tworzymy na podstawie miary gipsowej, centymetrowej oraz badania palpacyjnego. Z uzyskanego negatywu gipsowego, wytwarzamy pozytyw gipsowy, który poddajemy odpowiedniej obróbce, bardzo ważną czynnością jest wykonanie w odpowiednich miejsc odciążenia i dociążenia leja protezowego do ciała.

Taki gipsowy odpowiednio przygotowany odlew służy nam do wykonania leja protezowego z żywicy.

Przy protezie tymczasowej do leja używamy pończoch kikutowych, poprawiających komfort użytkowania oraz uzupełniających luzy w leju tworzących się na skutek zmian obwodowych kikuta.

 

2. Przegub kolanowy

W protezie tymczasowej stosujemy bardzo prosty konstrukcyjnie staw kolanowy, posiadający blokadę zgięcia dla początkujących. Przy protezie stałej mamy do wyboru wiele zaawansowanych technologicznie stawów kolanowych, dobieranych do mobilności i potrzeb pacjenta.

 

3. Stopa protezowa

Niezwykle ważny element protezy, od którego zależy mobilność i jakość poruszania się pacjenta. W protezie tymczasowej stosuje się podstawową stopę typu SACH.

 

Elementy łączące

Adaptery łączące ze sobą moduły, adapter rurowy (goleni) wykonany z tytanu i aluminium.

 

Przygotowaliśmy poradnik dla osób amputowanych, przygotowujących się do pierwszego oprotezowania dostępny pod tym linkiem:  http://www.protmed.com/wp-content/uploads/2014/10/poradnik.pdf

Protmed

zdjęcia naszych protez