Protezy kończyn dolnych

Oferujemy bogaty asortyment protez modularnych oraz tymczasowych.

Zapraszamy do naszego sklepu internetowego

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór produktów

Protmed

Proteza modularna uda

Proteza modularna uda – Produkcja

Proteza modularna uda dedykowana jest dla osób po amputacji kończyny dolnej wykonanej powyżej kolana. Pełni ona funkcję podporową przenosząc obciążenia w trakcie chodzenia dlatego jej właściwa konstrukcja ma bardzo duże znaczenie w zakresie bezpieczeństwa oraz dynamiki poruszania się osoby z protezą.

Obok protez tymczasowych, nasza firma zajmuje się wykonaniem protez, które składają się z osobnych, łatwo wymiennych modułów. Dzięki takiej budowie oferowane przez nas protezy modularne są nie tylko lekkie, ale również dostosowane do potrzeb i oczekiwań klienta. Dodatkowym atutem protez modularnych jest możliwość szybkiej wymiany używanych komponentów na nowe.

Wybór rodzaju modułów (leja, stawu kolanowego oraz stopy) wykorzystywanych przy produkcji naszych protez uwarunkowany jest wiekiem, wagą oraz stopniem mobilności pacjenta.

Ze względu na bardzo dużą liczbę komponentów dostępnych na rynku, wykorzystywane przez nas elementy wybierane są na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta, przedstawionych podczas rozmowy z naszym specjalistą.

W naszej pracowni istnieje możliwość wykonania protezy modularnej uda z lejem silikonowym na państwową refundację! Więcej informacji po kontakcie telefonicznym.

Refundacja NFZ:
Proteza modularna uda:
Kod NFZ: C.014
Limit refundacji NFZ:
5500 ZŁ
Okres użytkowania: Raz na 3 lata
⇒ Dojeżdżamy do domu pacjenta w celu pobrania miary na protezę
⇒ Wykonujemy protezy z lejem silikonowym na państwową refundację
⇒ Pomagamy w pozyskaniu dofinansowania do protezy
⇒ Dysponujemy ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w produkcji protez

Proteza uda składa się z następujących modułów:

1. Lej protezowy

Lej jest miejscem połączenia kikuta z protezą. Odpowiednio dopasowany kształt i  forma oraz właściwie dobrany system są kluczem do osiągnięcia optymalnej funkcjonalności w życiu codziennym oraz wykorzystania w pełni pozostałych elementów protezy. Jego wykonanie i właściwy dobór mają kluczowy wpływ na komfort chodzenia i użytkowania protezy.

Lej protezowy uda tworzymy na podstawie miary gipsowej, centymetrowej oraz badania palpacyjnego. Z uzyskanego negatywu gipsowego, wytwarzamy pozytyw gipsowy, który poddajemy odpowiedniej obróbce, bardzo ważną czynnością jest wykonanie w odpowiednich miejsc odciążenia i dociążenia leja protezowego do ciała.

Taki gipsowy odpowiednio przygotowany odlew służy nam do wykonania leja protezowego z żywicy (standardowy lej), włókien węglowych (lej bardzo lekki) bądź różnego rodzaju termoplastów (mało wytrzymałych, stosowanych rzadko przy protezach tymczasowych).

Systemy leja protezy podudzia:

  • Pełno-kontaktowy lej podciśnieniowy – posiada  zawór odprowadzający powietrze dlatego też stwarza bardzo dobre warunki do sterowania protezą. Lej podciśnieniowy ujednolica się z kikutem, dobrze spasowany jest pewnym elementem nośnym protezy, nie wymaga dodatkowych mocowań.Kikut wprowadzany jest do leja za pomocą specjalnego wciągacza protetycznego bądź bandaża elastycznego. Po odpowiednim umiejscowieniu kikuta w leju protezowym wyciągamy całkowicie wciągacz bądź bandaż i mocujemy wentyl który odprowadzi resztki powietrza z leja. Aby zdjąć protezę otwieramy wentyl wyłączając tym samym podciśnienie.
  • Lej silikonowy –  Wewnętrzny lej silikonowy jako „druga skóra”Jest to gruba wkładka o konsystencji żelu, którą rozrolowuje się na całym kikucie. Założony silikon tworzy z kikutem jedność, nie sposób go ściągnąć ani odrobinę przesunąć, dlatego też uzyskał przydomek „drugiej skóry”. Stosuje się go w leju żywicznym bądź z tworzywa. Zawieszony jest na zamku umieszczonym na dnie leja żywicznego. Wkładany/wyjmowany jest za pomocą przycisku. Nie jest wymagane dodatkowe zawieszenie protezy. Najbardziej wygodny i komfortowy rodzaj leja, zapewnia dobre sterowanie protezą, nie występuje rotacja kikuta względem leja protezy, szybki i prosty montaż leja na kikucie.

W naszej pracowni istnieje możliwość wykonania protezy na leju silikonowym na państwową refundację.

2. Przegub kolanowy

Bardzo ważny element protezy uda, który odpowiada za bezpieczeństwo, mobilność i zakres ruchowy pacjenta. Stosujemy następujące przeguby kolanowe: przeguby mechaniczne, hydrauliczne, pneumatyczne oraz elektroniczne. Dobierając odpowiedni przegub kolanowy w protezie uda kierujemy się bezpieczeństwem, swobodą poruszania się pacjenta, mobilnością oraz potrzebami pacjenta.

Przykładowe kolana:

Kolano OttoBock 3R80

Kolano OttoBock 3R90

Kolano OttoBock 3R106

Kolano Elektroniczne OttoBock C-LEG

Kolano elektroniczne Ossur Rheo

3. Stopa protezowa

Niezwykle ważny element protezy, od którego zależy mobilność i jakość poruszania się pacjenta. Rodzaje stóp protezowych jakie oferujemy naszym pacjentom można zobaczyć klikając w link:

Stopa protezowa OttoBock 1C40 C-Walk

Stopa protezowa OttoBock 1E56 Axtion

Stopa protezowa Ossur Re-Flex Shock EVO

Stopa protezowa OttoBock 1C30 Trias Axtion

Stopa protezowa Ossur VARI FLEX

3. Elementy łączące

Adaptery łączące moduły ze sobą, adapter rurowy (goleni) wykonany z tytanu i aluminium.

5. Pokrycie kosmetyczne

Wykonane jest z gąbki poliuretanowej, którą formuje się na kształt goleni i nakłada na protezę stanowiące imitację nogi. Na gąbkę zakłada się pończochy co poprawia efekt wizualny protezy. Zaleca się zakrywać protezę spodniami z długimi nogawkami oraz oczywiście buty.

Wykonujemy także silikonowe pokrycia kosmetyczne protez, sprawiające, że protezy wyglądają bardzo estetycznie, efekt na zdjęciach poniżej.

Protmed

Filmy i zdjęcia naszych protez

Protmed

Opinie i podziękowania 

"Polecam wszystkim tę firmę, profesjonalna i miła obsługa, jestem bardzo zadowolony z protezy którą wykonywałem w protmedzie."

Slawek C.

"wykonywałem protezy już w wielu zakładch , ale z tej protezy z tej firmy jestem najbardziej zadowolony, pozdrawiam pracowników oraz pana Kazimierza.
Wdzięczny pacjent."

Janusz W.

ul. Niemierzyńska 28, 71-436 Szczecin

pon. – pt. 9.00 – 17.00

Napisz do nas