1. Pielęgnacja rany pooperacyjnej w domu:

Podczas pielęgnacji w domu należy bezwzględnie przestrzegać reguł dezynfekcji. Tylko w ten sposób można zagwarantować prawidłowy przebieg procesu gojenia się rany pooperacyjnej, a tym samym zadowalający efekt operacji.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej ze szwami:

1. Przed każdą manipulacją i zmianą opatrunku koniecznie myjemy ręce wodą z mydłem.
2. Przygotowujemy sobie wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy służące do zmiany opatrunku: sterylne gazy, przepisaną maść, środki dezynfekcyjne oraz bieliznę elastyczną.
3. Bierzemy prysznic przy użyciu mydła (piany) – nie stosujemy myjek, gąbek. Czas trwania kąpieli – jedna minuta. Proces powtarzamy dwa razy.
4. Podczas wycierania się w miejscu, gdzie znajduje się rana pooperacyjna, przykładamy delikatnie jednorazowy ręcznik, nie trzemy rany.
5. Po kąpieli ranę pooperacyjną dezynfekujemy przepisanym środkiem do odkażania, a następnie nanosimy przepisaną maść. Na koniec ranę sterylnie przykrywamy opatrunkiem.
6. Ubieramy czystą, elastyczną bieliznę.
7. W okresie pooperacyjnym:
– nie palimy papierosów
– dbamy o wartościowy i bogaty w witaminy jadłospis

ponieważ czynniki te znacznie wpływają na prawidłowy proces gojenia się rany.

8. Przez okres 2-3 miesięcy po operacji nie wolno dźwigać ciężkich przedmiotów.
9. Szwy usuwamy zgodnie z zaleceniami lekarza umieszczonymi na Karcie informacyjnej w Poradni Chirurgicznej lub u lekarza rodzinnego.

Pielęgnacja rany pooperacyjnej po ściągnięciu szwów:

1. Utrzymać opatrunek przez 2 dni.
2. Po upływie 2 dni usunąć opatrunek i myć ranę roztworem mydła szarego.
3. Nie stosować żadnych innych środków dezynfekujących.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów ze strony rany pooperacyjnej należy skontaktować się z macierzystym oddziałem lub Poradnią Chirurgiczną.

2. Higiena kikuta podczas użytkowania protezy

Kilka wskazówek jak postępować z kikutem po amputacji kończyny

  • Kikut myjemy podczas higieny wieczornej, starannie i dokładnie nawilżając go wodą, nie zaleca się mycia kikuta rano
  • Stosujemy mydło bezzapachowe i antyseptyczne rozprowadzając je aż do powstania piany
  • Dokładnie spłukujemy mydliny, aby nie narażać się na dokuczliwe zmiany skórne
  • Delikatnie suszymy kikut wycierając go ręcznikiem bawełnianym

WAŻNE:

Unikamy w leju wilgoci, która pod wpływem ciepła sprzyja rozwojowi bakterii.

3. Higiena lejka protezowego

Lej protezowy czyścimy codziennie ciepłą wodą z odrobiną mydła – szczególenie starannie dbamy o rurkę i zawór podciśnieniowy, gdzie zbiera się najwięcej zanieczyszczeń. Na koniec bardzo starannie osuszamy lej, a na kikut nakładamy pończochę dzięki której mamy potrzebną izolację potu od skóry. Pończochy kikutowe zmieniamy codziennie, dokładnie pierzemy i płuczemy mydlin. Nie należy wykręcać pończochy. Suszymy w temperaturze pokojowej.

W sytuacji gdy dojdzie do podrażnień skóry, należy skonsultować się z lekarzem, a w przyszłości stosować produkty do skóry wrażliwej, z zawartością witaminy A i D.

Poważne i długo trwające problemy skórne powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza. Dla drobnych, mniejszych i krótkotrwałych podrażnień skóry istnieje wiele produktów, które mogą pomóc uniknąć w przyszłości nawrotów problemów. Przy powstaniu otarć i ran na kikucie należy skorzystać z leczniczych płynów i środków pielęgnujących, a przy infekcjach bakteryjnych – maści zawierające antybiotyki.

protmed

Skutecznym zestawem kosmetyków dla pielęgnacji kikuta jest ICEROSS Clean & Simple firmy Ossur w skład, którego wchodzi:

Mydło – łagodny płyn stosowany przy codziennym myciu skóry kikuta i lejka protezy. Nie zawiera żadnych aromatów i barwników, z wskazaniem dla skóry wrażliwej którą odżywia i nawilża.Mydło jest hypoalergiczne oraz posiada naturalne p.h. 5,5 skóry.

Tonic – płyn nawilżający i chroniący skórę kikuta przed urazami.

Spray – płyn na bazie alkoholu dostarczający poślizgu ułatwiający zakładanie protezy, wyparowuje nie powodując odczucia wilgoci w lejku.